Kalendarium, czyli źródło wiedzy o tym co, gdzie i kiedy w Roku Chopinowskim:
- wydarzenia: koncerty, wystawy, spektakle i inne
- relacje
- rozmowy
- Kordegarda CHOPIN 2010
Kordegarda CHOPIN 2010, centrum informacji o wydarzeniach Roku Jubileuszowego, została otwarta w Warszawie 27 lutego 2010 roku. Ulokowana na Krakowskim Przedmieściu przy najważniejszym szlaku turystycznym Warszawy została zaprojektowana jako miejsce spotkań z Chopinem, jego muzyką oraz dziełami innych twórców, dla których kompozytor i jego twórczość stały się źródłem inspiracji.
Działalnością Kordegardy, w imieniu Biura Obchodów Chopin 2010 i we współpracy ze Stołecznym Biurem Turystyki, kierowała Marta Trzepla. Osoby zainteresowane mogły odwiedzać Kordegardę od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00. Odbywające się tam bieżące wydarzenia zapowiadane były na stronie www.chopin2010.pl.
ZADANIA
Zadaniem Kordegardy w 2010 roku było nie tylko informowanie o wydarzeniach związanych z obchodami Roku Chopinowskiego, lecz także prowadzenie szeroko rozumianej działalności edukacyjnej przybliżającej wielowymiarową postać Chopina, udostępnianie nagrań z muzyką kompozytora, a także wydawnictw mu poświęconych oraz zasobów portalu Chopin2010.pl.
Program Kordegardy obejmował m.in. organizację wystaw cyklicznych nawiązujących do życia i twórczości Chopina, prezentację materiałów filmowych, nagrań koncertów oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń chopinowskich w Polsce i na świecie. W Kordegardzie znajdował się także punkt informacji turystycznej.
Wystawy prezentowane w Kordegardzie Chopin 2010 odbywały się w cyklu miesięcznym. Pierwszą z nich był pokaz fotografii Edwarda Hartwiga pt. „Spotkania z Chopinem”. Ekspozycję można było oglądać do 28 marca.
Celem wystaw organizowanych w Kordegardzie było ukazanie szerokiego spektrum oddziaływania muzyki Chopina na twórczość innych artystów: plastyków, fotografików, satyryków, muzyków, zarówno tych z przeszłości jak i obecnie żyjących. Ważnym elementem działalności wystawienniczej były pokazy plakatów chopinowskich oraz wystawy pokonkursowe, związane obchodami Roku Jubileuszowego.
Osobom poszukującym informacji Kordegarda udostępniała foldery o Warszawie i miejscach związanych z kompozytorem, ulotki prezentujące „Szlak Chopinowski” oraz programy miesięczne wydarzeń w Polsce. Na miejscu prowadzona była sprzedaż albumów i książek o Chopinie, płyt z nagraniami oraz gadżetów chopinowskich. Innym źródłem informacji były dotykowy prezenter multimedialny pozwalający zapoznać się ze stroną www.chopin2010.pl, a także zainstalowane w oknach ekrany pokazujące spoty przygotowane specjalnie na Rok Chopinowski oraz zapowiedzi poszczególnych wydarzeń. Specjalnie zaprojektowane wnętrze umożliwiało gościom Kordegardy swobodne przeglądanie albumów i książek, odsłuchiwanie na miejscu nagrań płytowych oraz oglądanie filmów i prezentacji o Chopinie na videowall.
Muzyka Chopina rozbrzmiewała we wnętrzu Kordegardy nie tylko dzięki nagraniom płytowym czy materiałom filmowym. Osobom chętnym został udostępniony fortepian. Każdy, kto czuł taką potrzebę i potrafił grać na instrumencie, mógł wykonać utwór Chopina dla siebie, swoich znajomych bądź dla przypadkowych słuchaczy. Na życzenie nagranie mogło być zarejestrowane na płycie CD, a następnie przekazane osobie, która zagrała.
1 stycznia 2011 roku, Kordegarda Chopin 2010 przeszła pod opiekę Narodowego Centrum Kultury.